You are here:

KENDİ KULLANIMI İÇİN İMAL EDİLEN MAKİNELERDE CE

CE işaretlemesi ile yükümlülükler sadece satılan makineler için olmalı gibi bir algı vardır. Oysaki Makine Emniyeti Yönetmeliğinin kapsamı daha geniştir. Kendi kullanımı için makine imal edenlerin de CE işaretlemesi yapması gerekir. Bu yazımızda az bilinen ya da fazla önemsenmeyen bu konuyu ele alıyoruz.

Öncelikle, Makine Emniyeti Yönetmeliğindeki ilgili tanımlara bakalım. Tanımların özetleri şu şekildedir:

“İmalatçı, makinayı tasarımlayan ve/veya imal eden ve kendi isim veya ticari unvanı altında veya kendi kullanımı için piyasaya arz eden, makinanın bu Yönetmeliğe uygunluğundan sorumlu olan gerçek veya tüzel kişidir.”

“Piyasaya arz etmek, makinenin kullanım veya dağıtım amacıyla bedelli veya bedelsiz olarak piyasada bulunmasının sağlanması amacıyla yapılan ilk faaliyet”

Yukarıdaki tanımlardan makinenin bedelsiz, kendi kullanımı için piyasaya sunan kişi imalatçı olarak sayıldığını anlamaktayız. Ayrıca yönetmeliğin rehberinde bu husus aşağıdaki gibi tanımlanmıştır:

Kendi kullanımı için makine imal eden kişi, imalatçı sayılır ve ilgili tüm yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Bu durumda makine, imalatçı tarafından bir başkasının kullanımına sunulmadığı için piyasaya arz edilmez. Ancak üreticinin kendisi tarafından kullanılır. Bu tür makineler hizmete alınmadan önce Makine Emniyeti Yönetmeliğine uygun olmalıdır. Aynı durum, kendi kullanımı için birden fazla makinenin birleşimi ile hat oluşturan bir kullanıcı için de geçerlidir.”

Rehberin de açıkça belirttiği gibi, kendi kullanımları için makine imal edenler veya makineleri kendi birleştirip hat oluşturanlar da CE işareti ile ilgili şartları sağlamalıdır.

Uzmanlık alanımız

Kendi kullanımınız için imal ettiğiniz makineler için hızlı, doğru ve kolay şekilde CE belgelendirmesi yapmak için bize başvurabilirsiniz. Bu alanda senelerdir müşterilerimize hizmet sunuyoruz.
HEMEN TEKLİF AL

diğer yazılar

ESPE Ölçümü

ESPE Ölçümü nedir? Makinelerde güvenliği sağlamak için elektronik hassas koruyucu cihazları (ESPE) sıklıkla kullanıyoruz. Bu cihazlar şunlardır: Işık perdesi Alan tarayıcılar Basınca duyarlı paspaslar Çift el kumandaları Siviçli kapılar Bu cihazların temel amacı tehlike bölgesine erişimi kısıtlamaktır. Eğer tehlikeli hareket varsa bu cihazlar aktiftir. Tehlike bölgesine giriş tespit edilirse en kısa sürede hareketi durdurma sinyali…

Kaldırma aksesuarlarının güvenli çalışma katsayıları nedir?

Kaldırma operasyonlarında kullanılan aksesuarların güvenli olması kritik bir öneme sahiptir. Kaldırma makinesi her ne kadar güvenilir olsa da uygun olmayan sapan, zincir vb aksesuar kullanıldığında iş güvenliği tehlikeye girebilir. Bu nedenle 2006/42/AT Makine Emniyeti Yönetmeliği içinde kaldırma aksesuarlarına özel önem verilmiştir. Aşağıda yönetmelikteki tanımlanmış şartları bulabilirsiniz. Kaldırma aksesuarları ve bunların aksamları kullanılacakları uygulamalara bağlı olarak…

2023 CE Belge ücretleri

2023 yılında CE belge ücretleri nasıl olacak? CE belge ücretlerinin nasıl değişeceği ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. CE belgelendirme hakkında daha geniş bilgi almak isterseniz buraya tıklayın. 2023 yılında fiyat güncellemelerini sıklıkla göreceğiz. Firmalar personel, yakıt, konaklama vb. giderlerini karşılayabilmek için daha dinamik bir fiyatlama yapacaklar. Her sektörde olduğu gibi fiyatları belirleyen esas parametre arz-talep…

Ek 4 Makineler

2006/42/AT Makine Emniyeti Yönetmeliği içinde en çok merak edilen bölümlerden biri de Ek-4’tür. Buraya dahil olan makineler için belgelendirme süreci diğer makinelere göre daha farklı olmaktadır. Bu yazımızda Ek-4’e giren makineler ve bunların CE belgelendirilmesi için nasıl bir yol izleneceğini ele alacağız.  Öncelikle Ek 4 nedir ona bakalım. Ek 4, 2006/42/AT 2006/42/AT Makine Emniyeti Yönetmeliği…

diğer hizmetler

CE BELGELENDİRME
Hizmetlerimiz

Makine ve Basınçlı Kaplar için CE Belgesine ulaşmak çok kolay

DAHA FAZLA BİLGİ

ISO BELGELENDİRME
Hizmetlerimiz

Kalitenizi kanıtlayın

DAHA FAZLA BİLGİ