You are here:

Ce Belgesi Sorgulama

Firmaların CE belgelerinin olup olmadığı veya var olan belgelerinin geçerli olup olmadığını sorgulamak çoğu zaman yorucu bir iştir. Bu yazımızda CE belgelerinin sorgulanması için izlenecek yolları açıklayacağız. 

CE belgeleri ürünlerin güvenli ve ilgili mevzuatlara uygun olduğunu göstermektedir. CE belgeleri hakkında daha geniş bilgi almak için CE Belgesi sayfamıza bakabilirsiniz.

CE Belgesi iki türlü olabilmektedir. Biri imalatçıların firmaların düzenledikleri imalatçı uygunluk beyanıdır. Buna “self deklerasyon” da denilmektedir. Diğer ise belgelendirme kuruluşlarından alınan belgelerdir. Öncelikle hangi tür belgeyi aradığınıza karar vermeniz uygun olur.

Çoğu durumda imalatçının uygunluk beyanını almanız doğru olacaktır. Çünkü firma belgeli olsa bile ürettiği ürünün uygunluğunu garanti eden doküman imalatçının düzenlediği beyan olacaktır. Uygunluk Beyanı yasal olarak imalatçıyı bağlayan doküman olacaktır. Beyanı imalatçı düzenlediği için bu belge imalatçıdan istenmelidir.

Beyanın uygunluğu mutlaka kontrol edin. Özellikle ithal edilecek ürünlerin “uygunluk beyanı” hatalı olduğunda gümrüklerde problem çıkacaktır.

İmalatçının ürünleri için belgelendirme zorunlu ise bunların olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bunların olmaması bir uygunsuzluktur. Ürünün güvenli olduğunu gösteren belgeleri eksik bir ürün almak istemezsiniz. Özellikle ürün ithal ediliyorsa bunları eksikliği gümrüklerde başınızı çok ağrıtacaktır. Ce belgelerinin olup olmadığı imalatçıya sorularak sorgulanabilir. Çoğu firma bunları web sitelerine koymaktadır. Hızlı erişim için firmaların web sayfalarına da bakabilirsiniz.

İmalatçıdan size gelen belgelerin doğruluğunu belgeyi düzenleyen kuruluşun web sitesindeki belge sorgulama/doğrulama sayfasından kontrol edebilirsiniz. Diğer bir yöntem belgeyi kuruluşa gönderip teyit edilmesini isteyebilirsiniz. Belgelendirme firması işinde ciddi ise kısa sürede bilgi verecektir. 

Belgeleri sorgulanabileceği tek bir portal veya kurum yoktur. Bu nedenle tek yöntem belgeyi düzenleyen kuruluşa sormaktır. 

Ontek portalında  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının görev alanında olan ve zorunlu alanlarda düzenlenen belgelerin sorgulanabileceği bir alan olmakla beraber bu arama motoru çalışmamaktadır. 

diğer yazılar

KENDİ KULLANIMI İÇİN İMAL EDİLEN MAKİNELERDE CE

CE işaretlemesi ile yükümlülükler sadece satılan makineler için olmalı gibi bir algı vardır. Oysaki Makine Emniyeti Yönetmeliğinin kapsamı daha geniştir. Kendi kullanımı için makine imal edenlerin de CE işaretlemesi yapması gerekir. Bu yazımızda az bilinen ya da fazla önemsenmeyen bu konuyu ele alıyoruz. Öncelikle, Makine Emniyeti Yönetmeliğindeki ilgili tanımlara bakalım. Tanımların özetleri şu şekildedir: “İmalatçı,…

ESPE Ölçümü

ESPE Ölçümü nedir? Makinelerde güvenliği sağlamak için elektronik hassas koruyucu cihazları (ESPE) sıklıkla kullanıyoruz. Bu cihazlar şunlardır: Işık perdesi Alan tarayıcılar Basınca duyarlı paspaslar Çift el kumandaları Siviçli kapılar Bu cihazların temel amacı tehlike bölgesine erişimi kısıtlamaktır. Eğer tehlikeli hareket varsa bu cihazlar aktiftir. Tehlike bölgesine giriş tespit edilirse en kısa sürede hareketi durdurma sinyali…

Kaldırma aksesuarlarının güvenli çalışma katsayıları nedir?

Kaldırma operasyonlarında kullanılan aksesuarların güvenli olması kritik bir öneme sahiptir. Kaldırma makinesi her ne kadar güvenilir olsa da uygun olmayan sapan, zincir vb aksesuar kullanıldığında iş güvenliği tehlikeye girebilir. Bu nedenle 2006/42/AT Makine Emniyeti Yönetmeliği içinde kaldırma aksesuarlarına özel önem verilmiştir. Aşağıda yönetmelikteki tanımlanmış şartları bulabilirsiniz. Kaldırma aksesuarları ve bunların aksamları kullanılacakları uygulamalara bağlı olarak…

2023 CE Belge ücretleri

2023 yılında CE belge ücretleri nasıl olacak? CE belge ücretlerinin nasıl değişeceği ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. CE belgelendirme hakkında daha geniş bilgi almak isterseniz buraya tıklayın. 2023 yılında fiyat güncellemelerini sıklıkla göreceğiz. Firmalar personel, yakıt, konaklama vb. giderlerini karşılayabilmek için daha dinamik bir fiyatlama yapacaklar. Her sektörde olduğu gibi fiyatları belirleyen esas parametre arz-talep…

diğer hizmetler

CE BELGELENDİRME
Hizmetlerimiz

Makine ve Basınçlı Kaplar için CE Belgesine ulaşmak çok kolay

DAHA FAZLA BİLGİ

ISO BELGELENDİRME
Hizmetlerimiz

Kalitenizi kanıtlayın

DAHA FAZLA BİLGİ